mardomak
07 مرداد 1401 - 17:32

سیلاب کام گاوخونی را تر کرد

اصفهان- در پی بارش‌های موسمی و جاری شدن سیلاب کام تالاب گاوخونی تر شد.

دریافت

10 MB

دریافت

10 MB

دریافت

10 MB10 MBخبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- ندا سپاهی: بارش‌ها موسمی و جریان سیل پس از چهار سال، کام «گاوخونی» را تر کرد و به تالاب خشکیده جان دوباره داد.

خبرگزاری مهرتالاب بین‌المللی گاوخونی که با وسعت ۴۷ هزار هکتار در جنوب شرق استان اصفهان و ۲۰ کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد، در ۲۳ سال گذشته با بحران خشکیدگی رو به رو بوده و در این سال‌ها حقابه آن به طور کامل تأمین نشده است.

حقابهچهار سال پیش و در پی سیل فروردین ۱۳۹۸ پس از ۱۵ سال خشکی، حدود پنج میلیون مترمکعب آب به این پهنه عظیم رسید و این در حالی است که سهم گاوخونی از زاینده‌رود در این سال‌ها تنها اندک پساب فاضلاب تصفیه‌خانه‌ها و زهاب‌های کشاورزی بوده است اما امروز در پی بارندگی و وقوع سیلاب در محورهای ورزنه و نائین، این سیلاب به سمت گاوخونی هدایت شد.

حسین اصغری از ساکنان ورزنه و از دوستداران محیط‌زیست و تالاب گاوخونی که از صبح امروز لحظه به لحظه از ورود سیلاب به تالاب تصویربرداری کرده است، به خبرنگار مهر گفت که سیلاب‌ها از سمت قلعه خرگوشی در شرق تالاب و نیز از سمت گردنه ملأ احمد ورزنه در ضلع شمال غرب تالاب وارد گاوخونی شده است.

خبرنگار مهرتالاب بین‌المللی گاوخونی پیش از این بارش‌ها در بدترین شرایط ۲۰ سال اخیر قرار گرفته بود و با ۹۸ درصد خشکی به بیابان و کانون ریزگرد تبدیل شده بود.

در حال حاضر جریان سیلابی از شهرضا نیز به سمت تالاب گاوخونی در راه است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 492104