mardomak
13 مرداد 1401 - 16:50

فرماندار :سیل و توفان ۱۳۰ میلیارد تومان به شهرستان خنج زیان رساند

شیراز - ایرنا- فرماندار شهرستان خنج ، خسارت وارده به این شهرستان را ۱۳۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت : این خسارت در بارندگی های اخیر به راه‌های فرعی و روستایی و عشایری پل ها و شبکه آب و برق و اراضی کشاورزی ، چاهها و محصولات و منازل مسکونی روستایی وچادرهای عشایری وارد شده است.

بهادر اسفندیاری روز پنجشنبه در نشست ستاد بحران این شهرستان در عین حال اعلام کرد : در بارندگی های اخیر۲ میلیون متر مکعب آب باران در پشت سدهای تغذیه مصنوعی و آبخیز داری ذخیره شده است.

اسفندیاری با بیان اینکه ۱۲۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شده است افزود: بارندگی های موسمی اخیر هر چند باعث خسارات زیادی در شهرستان شد لیکن موجب خوشحالی و شادی مردم شده است  و موجب آبگیری تعدادی از سدهای بزرگ و کوچک ، آب انبارهای مناطق روستایی و حومه شد و بیشتر باغات و نخلستانها و مزارع را سیراب  کرد ، برآورد بعمل آمده این است که بیش از ۲میلیون متر مکعب آب در حوضچه های تغذیه مصنوعی و سدهای سنگی و سیمانی و بتونی ذخیره شده است.

علی علی پور مدیر جهاد کشاورزی خنج هم گفت: بیشترین خسارات به زمین های کشاورزی ، محصولات زراعی ، چاه های کشاورزی  و کانالهای آب وارد شده و تعدادی از درختان نخل و مرکبات براثر توفان شکسته شده  است که ۱۲۰ میلیارد تومان از کل خسارت وارده  در خنج به بخش کشاورزی وارد شده است.

حسن عراض پور مسوول امور عشایر شهرستان خنج نیز گفت : ۳۰۰  کیلومتر از ایل راه ها در این شهرستان براثر اثر سیل خسارت دیده و۱۲۰ راس دام بر اثر برخورد صاعقه و سیل تلف شده است.

میزان ثبت بارش در ایستگاه مرکزی شهرستان خنج  ۱۳ میلیمتر بود ولی در منطقه ۴۰ گزی ۴۵ میلیمتر ، باغان ۷۲ میلیمتر و در جهره و بعضی مناطق روستایی  ۸۰ تا  ۹۰ میلیمتر باران باریده  است.

شهرستان خنج در فاصله ۲۷۸کیلومتری جنوب شیراز در استان فارس قرار دارد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 533289